Rólunk

Patrona - a teljes ember iskolája

Általános iskola 

Az általános iskola oktatási feladatát abban látja, hogy az igényes alapfokú oktatáson túl az általános iskolát befejező tanulókat kellően felkészítse a középiskolai tanulmányokra, és ezzel együtt az ottani helytállásra.

Általános iskolánk 8 évfolyamos, koedukált rendszerű oktatást folytat. Az alsó tagozat iskolaotthonos, a felső tagozat napközis – tanulószobás rendszerben működik. Az általános iskolás diákok 19 osztályba vannak besorolva.

Az idegen nyelv oktatása 3. osztálytól indul és 8. osztályig tart, az angol és a német nyelv választható. Osztályonként 2 nyelvi csoportot tanítunk.

A kötelező tanórák mellett komoly szakköri ellátottság jellemzi általános iskolánkat évről évre: a sportszakkörök, hagyományőrző foglalkozások, terápiás szakkörök, tantárgyi szakkörök (magyar, matematika, informatika, vizuális kultúra stb.), énekkar és közösségépítő programok segítik a tanórán kívüli tevékenységek sokszínűségét. 

 

Gimnázium

11 gimnáziumi osztályunk működik, ebből 9 db 6 évfolyamos és 2 db 4 évfolyamos.

Gimnáziumunk tanulóinak túlnyomó többsége az érettségi vizsga után egyetemre készül. Az év végi osztályzatok és az érettségi eredmények egyenletesen jó szintet hoztak/hoznak, minden évben jelentős a kitűnő és a jeles tanulók száma. A felvételi arányszámok évről évre 85-95% között mozognak

Képzési struktúránkban nagy szerepet játszik a nyelvoktatás, 7. évfolyamtól az első nyelvet (angol, német) 11. évfolyamig heti 5 órában, 12. évfolyamon 3+2 órában tanítjuk. emelt szinten. A második idegen nyelveket 9 – 10. osztályban 3 órában tanítjuk, 11 - 12. évfolyamon 5 órás rendszerben. Az angol, német, francia, olasz, spanyol nyelvet oktatjuk második nyelvként. Latin nyelvből szakkör van 8. osztálytól, aki érettségizni szeretne, az 10-től leteheti az osztályozó vizsgákat és tehet előrehozott érettségit latinból.

Csoportbontásban tanítjuk a matematikát 8. osztálytól, a biológiát, kémiát, emelt sáv és középszintű sáv rendszerében 10. évfolyamtól, majd 11-12-ben a fakultációval folytatjuk az érettségi felkészítést (magyar, matematika, történelem, biológia, kémia, fizika, földrajz, digitális kultúra, hittan, vizuális kultúra, testnevelés, ének-zene, latin nyelv).

A folyamatos tanulást szolgálják az évi belső vizsgák évfolyamonként más-más tantárgyakból és a nyelvekből minden évfolyamon a második félév közepén.

Intézményünkben törekszünk arra, hogy tanulóink minél színesebb szabadidős tevékenységi kínálatból választhassanak, ezért gimnazistáinknak is sok szakköri foglalkozás választására van lehetőségük: sportkörök (kosárlabda, röplabda stb.). énekkar, a Piarista Gimnáziummal összefogásban színjátszókör, tantárgyi szakkörök (kémia, vizuális kultúra, matematika, fizika, biológia, földrajz, történelem stb.)

 

Kollégium

Kollégiumunk az elmúlt 2 évben zajlott felújításnak köszönhetően teljes belső megújuláson esett át. 2-3-4-5-6 ágyas szobái – 16 db - saját fürdőszobával rendelkeznek, 17 db, amelyeknek nincs saját fürdőszobájuk, ezeknek is felújításra kerültek a közös fürdőszobai terek.

A kollégium férőhelyeinek száma 120 fő.

Évek óta nagy figyelmet fordítunk arra, hogy kollégiumunk tanulói számára szabadidős foglalkozásokat, programokat is szervezzünk. Fontosnak tartjuk, hogy diákjaink szabadidejüket hasznosan töltsék el, lehetőleg Intézményünk falai között.

A kollégisták hétvégén hazamennek, de minden évben biztosítunk számukra 4-5 hétvégét, amikor a kollégiumban maradnak, és együtt töltik az időt. Ekkor színvonalas programokat biztosítunk nekik, segítjük a közösségé válást.

A már megvalósult programok közül kiemelem a hagyományként szerveződő 11-12. évfolyamosok számára szervezett Terror – háza látogatást és a hozzá kapcsolódó előzetes PPT- előadást a korszak történelméről. 

A diákokkal lebonyolított Oxfordi-vita nagyon fontos program. Tudjuk, hogy a vitakultúra nagyon régen alakult ki, diákjaink számára meg kell tanítanunk az észérveken alapuló társas kommunikációt. A kisebb diákjaink meglátogatták a Magyar Zene Házát, színházi előadást néztek meg, voltak kirándulni és a Művészetek Palotájában, a kollégium új saját konyhájában pedig a sütés-főzés rejtelmeibe nyertek betekintést és elkészítették a saját vacsorájukat és reggelijüket is.

A gimnázium diákjai számára szervezzük a pályaorientációs napot is, ahol a budapestiek, bejárók és a kollégisták együtt vesznek részt.

 

Alapfokú Művészeti Iskola

Jelenleg az Alapfokú Művészeti Iskola a székhelyen és 1 telephelyen működik.

7 tanszakon: Vonós, Fúvós, Akkordikus, Billentyűs, Zeneismeret, Jazz, Zenekarok, együttesek, 

31 szakon: Hegedű, Brácsa, Cselló, Bőgő, Furulya, Fuvola, Oboa, Klarinét, Szaxofon, Trombita, Kürt, Gitár, Hárfa, Zongora, Orgona, Kötelező zongora, Korrepetíció, Szolfézs, Szolfézs előképző 1-2., Zeneirodalom, Jazz-bőgő, Jazz-gitár, Jazz-szaxofon, Jazz-zongora, Jazz-dob, Fuvola együttes, Fúvós zenekar, Gitárzenekar, Vonószenekar, Kamarakórus, Jazz-zenekar folyik az oktatás. 

 

Mind az általános iskolában, mind a zeneiskolában és a gimnáziumban is fontosnak tartjuk a tehetséggondozást és ezt tehetséges diákjainknak a versenyeken való részvétele is bizonyítja. Ugyanakkor mégsem vagyunk „versenyistálló”. 

Fő célunk a tehetség kibontakozásának a segítése, a differenciálással történő fejlesztés, és a hátránykompenzálás az iskolai élet minden területén.