5. b osztálymise Szent Imre herceg ünnepén

„Szent Imre hivatása az, hogy eszményt hirdet, példája kihat századokra.”

November 6-án osztálymise keretében emlékeztünk az ifjúság védőszentjére, Szent Imre hercegre, 

„A nemes Imre herceg előkelő nemzetségből, mint a cédrus a Libanonról, Szent Istvántól, Magyarország első királyától származott, erényekkel nagyon feldíszítve ragyogóan tündökölt”.

István király és Gizella királyné különös gondot fordítottak nevelésére. 1015-től Gellért püspök tanította latinra, különböző tudományokra, a vallás és a papi élet rejtelmeire, elvégeztetve vele a kor legmagasabb iskolai fokozatait. 

Imre tizenöt éves korától atyja, I. István mellett az államirányítás tudományát, a hadvezérséget, a diplomáciát sajátíthatta el. Szent Imrének, akinek ugyanolyan küzdelmei voltak, mint a mai fiataloknak. Meg kellett tanulnia a belső fegyelmet, hogy felnőtt, férfias, sőt a neki kijelölt királyi jellemet kialakítsa magában.

István király fiához írt intelmeiben őszintén, barátian tanította, hogy mindenekelőtt őrizze meg a katolikus hitet, erősítse az egyházi rendet, hozzon igaz ítéletet, minden cselekedetében mutasson türelmet, tanács nélkül semmit se tegyen, az elődök példája mindig legyen szeme előtt, sűrűn teljesítse az imádkozás kötelmét, s a kegyességet, irgalmasságot s a többi erényt éber gonddal tartsa meg.

A szentmise keretében megemlékeztünk a katonából lett Szent Márton püspökre is, aki Pannónia szülöttje, és Szűz Mária után az ország patrónusa (patronus regni) lett. Kultusza már a honfoglalás előtt is virágzott Pannóniában, tiszteletét Szent István is felkarolta, és zászlaira a hadverő Márton képét festette. 

Szent Imre herceg ünnepén az 5. b osztály diáksága szolgálattal egybekötött osztálymisén vett részt, amely biztosította számukra Isten szeretetének közös megélését, közvetítését. A szentmise előkészületeként a diákok a hittan órák keretében készültek az alkalomra. 

A szentmisét Michele atya – a Budapest-Ferencvárosi Assisi Szent Ferenc főplébánia kormányzója – és édesapja tartotta, szolgálattevői pedig az osztály tanulói voltak. 

Könyörgéseink:

  • Áldd meg Urunk osztályközösségünket, hogy mindig szeretettel forduljunk társainkhoz! Hallgass meg Urunk!
  • Segíts bennünket Urunk, hogy Fiad példáját követve mindig a
    jóra törekedjünk! Hallgass meg Urunk!
  • Add Urunk, hogy a Szentek közbenjárása segítse beteg családtagjainkat! Hallgass meg Urunk!
  • Köszönjük neked Urunk, hogy mellettünk állsz mindennapjaink örömeiben és nehézségeiben! Hallgass meg Urunk!
  • Szent Imre, magyar ifjúságunk védőszentje, akitől bátorságot, alázatot, isten iránti szeretetet, imádságos lelkületet tanulhatunk. Kérjük Isten kegyelmét, hogy ifjúságunknak jó példával szolgáljon. Hallgass meg Urunk!
  • Add Urunk, hogy ellen tudjunk mondani a kísértésnek, a te utadon járjunk és mindig hűségesek legyünk hozzád. Hallgass meg Urunk!

Istenünk, te Szent Imrét tündöklő ifjúságában emelted szentjeid társaságába, miután sugallatodra neked szentelte életét. Engedd, hogy mindenkor közbenjáró segítőnk legyen nálad. A mi Urunk, Jézus Krisztus, a te Fiad által, aki veled él és uralkodik, a Szentlélekkel egységben, Isten mindörökkön örökké. Ámen.

Az osztály diáksága – a zeneiskola tanárainak hangszeres kísérete mellett – énekekkel tette ünnepélyesebbé és meghittebbé a szent liturgiát. Hálásan köszönjük a Zeneiskola tevékeny jelenlétét, a csodálatos zenei hátteret.

Gilicze Zoltán

2024. november 07.